Güney KıbrısManşet

Sahil ve denizlerin temizlenmesinde 650 kilo atık

Kıbrıs’ın güneyinde Mayıs-Temmuz döneminde düzenlenen sahilleri ve denizleri temizlemek için Zero Waste Beach/Plajlarda Sıfır Atık programı çerçevesinde 650 kilo atık toplandı.

Basında yer alan habere göre söz konusu dönemde eş zamanda dört deniz ve 17 sahillin temizlenmesi faaliyetleri yer aldı. Bu yıl ki program Coca-Cola ve Coca-Cola Zero şişelerinden elde edilen gelirlerle güçlendirildi. Özellikle Coca-Cola bu yaz sahil ve denizlerin temizliği için vintage cam şişelerin satış gelirlerinden elde ettiği net gelirlerin %15’ni “Zero Waste Beach/Plajlarda Sıfır Atık” programının güçlendirilmesi için kullandı.

Program ΑΚΤİ Araştırma ve İnceleme Merkezi, Coca-Cola/Lanitis Kardeşler, Coca-Cola Vafkı tarafından desteklendi. Programa destek Coca-Cola’nın “Atıksız Bir Dünya” programı çerçevesinde yer alıyor.

Bu yılki temizleme kampanyasına 420 gönüllü çocuk ve yetişkin katıldı ve toplam 650 kilo 18 bin parça atık toplandı.

Atıkların %60’ı sigara izmaritleri, %24’ü plastik, %7’si kâğıt, %3 metal, %3 karışık atıklardan, %1 sağlık ve tıbbi atıklar ve %1’i cam elyafı şişeler oluşturdu. Atıkların kayıtları ve kaynaklara göre ayrımları Uluslararası Ocean Conservancy Protokolü temelinde yapıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı