Bilim TeknolojiManşet

9 Eylül’de Dünya’ya dev bir asteroit çarpabilir

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) risk katalogunda yer alan yaklaşık 40 metre çapındaki bir asteroitin bu yıl gezegenimize çarpma ihtimali olduğu belirtildi.

ESA’nın güncellediği ‘Risk Listesi’ne “2006QV89” adlı 40 metre çapındaki bir asteroit 9 Eylül’de saat 07.00’te Dünya’ya çarpabilir.

Risk listesine göre asteroitin Dünya’ya çarpma ihtimali 7 bin 299’da 1. Ajansa göre, asteroit şu anki seyrinde devam ederse, Dünya’nın yaklaşık 6 milyon 850 bin kilometre yakınından geçecek.

NASA, ‘potansiyel olarak tehlikeli asteroitleri gezegenimize yaklaşık 7 buçuk milyon kilometre yaklaşan ve çapı 460 metreye ulaşanlar olarak sınıflandırıyor. Küçük asteroitler bile insan hayatı için tehdit oluşturabiliyor. 2013’te Rusya’nın Çelyabinsk şehrinin üzerinde 20 metre çapında bir asteroit atmosfere girerek muazzam bir patlamaya neden olmuştu.

Akabinde yapılan araştırmada bölgede bin 500 insanın tıbbi destek talep etmesine neden olan bu patlamanın Hiroşima’ya atılan atom bombasından 30 kat daha fazla enerji açığa çıkardığı hesaplanmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı