Kültür SanatManşet

6. Uluslararası Akdeniz Pişmiş Toprak Sempozyumu

8 Ekim – 18 Ekim 2019 tarihleri arasında Lapta Belediyesi ev sahipliği ve Alashia Terracotta Sanat Topluluğu organizesinde Akdeniz (Ayia-İrini )köyünde yapılacak.

Küratörlüğü Ayhatun Ateşin, proje sorumluluğu Cevdet Alparslan tarafından gerçekleşecek sempozyum KKTC’nin ilk imitasyon özelliğine sahip Akdeniz Açık Hava Müzesinde 11.00- 18.00 saatlerinde sanatseverler ve tüm halkımızla buluşacak.22 sanatçının arkaik dönemin arkaik gülümsemeden esinlenerek kendi yorum ve felsefesi ile anlatacakları özgün eserlerin yapılması planlanan Sempozyumda, replika-kopya yapılmayarak; halkın dikkatini kontrolsüz kopyanın tehlikelerine dikkat çekmek ve Kültürel Miras Korunmasının KKTC de önemi-korunması çalışmalarını başlatmak hedefleniyor.
16 Ekim de “Kültürel Mirası Korumanın Önemi isimli sunumu Serkan Gedük tarafından ilgililere aktarılarak, KKTC de bir farkındalık ve önleyici bilinçleme çalışmaları başlatılacaktır. Yine aynı tarihte“ basım aşamasındaTarih Yeniden Canlanıyor”- (Alashia Reborn – Arkaik Gülümseme ) kitabının editörü Bülent Kızılduman kitabın sunumunu gerçekleştirecek.

Sanatçıların yaratıcı görüş ve düşünceleriyle harmanlanmış eserler (büyük boy heykel) üretirken açık atölyeler, arkeolojik bilgiler ve arkaik dönemin primitif kültürünün naifliği sanat eğitimi alanlara aktarılacaktır.
Ayrıca sempozyum süresinde açılacak sergide katılımcı sanatçıların seramik çalışmalarından oluşan bir sergi izlenebilecektir.
Alashıa Terra-Cotta Sanat Topluluğu ülkemizin kültür değerlerinin korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla; üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve konularında uzman bilim insanlarının katkılarıyla bir dizi çalışmalar düzenlemektedir. Bu çalışmalar çok geniş bir yelpazede ele alınarak, Üniversitelerimiz, sivil toplum örgütleri ve konularında uzman bilim insanlarıyla gerçekleştirilmektedir.
Ayhatun Ateşin; Akdenizde başlayan öykümüz; Kıbrıs’ın tarihi ve kültürüne sahip çıkması bağlamında önemli bir farkındalık bilinciyle Sanatçıların bir araya gelerek sanatsal bir dille oluşturulmaya çalışılan değerlerin gelecek nesillere aktarılmak istenmesidir. Tarih bu kollektif bilincin eseri olarak hatırlayacaktır emek veren sanatçıları. Son beş yılda, varoluşun ruhunu, felsefesini taşıyabilen hissedebilen kişilerle oluşan bir yol arkadaşlığı ile altıncı sempozyum ve hedeflenen müzenin gerçekleştiğini görmenin haklı gururudur yaşadıklarımız. Tarihine ve kültürüne sahip çıkma ve koruma bilinci, birlikte üretmenin ve paylaşmanın empati duygularımızı da geliştirmesi açısından birliktelik ve aidiyat duygularımızın pekişmesine yardımcı olmaktadır.
Sanatçıların ürettikleri çalışmalar Tarih Yeniden Canlanıyor sloganıyla Alashia Reborn isimli proje kapsamında Akdeniz Köyü’nde KKTC ilk imitasyon müzesi sıfatında oluşturulan açık hava müzesinde de sergilenmeye başlanmıştır. Bir ülkenin kayıp mirası diye çıktığımız yolda yapacaklarımız asla bitmez. Fakat kesinlikle kopya –replika olmamalı. Kontrolsüz ve denetimsiz sadece replika üretmek sahte eser kaçakçılığına yol açabilecek tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bir ülkenin kayıp mirasının replikaları ile farkındalık oluşturma çabasında önemli nokta resmi presedürün göz ardı edilmeyeceğidir. Başlarken sonucu öngörmeyi gerektirir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı